top of page

Operace páteře u psa

Aktualizováno: 7. 6.


Operace páteře u psa
Operace páteře u psa

Nejčastější operace páteře u psa


Častým důvodem k přikročení k tak těžkému výkonu jakým je operace páteře u psa, je onemocnění meziobratlových plotének - tzv. extruze nebo protruze meziobratlové ploténky. Postižení má širokou škálu příznaků a se vyznačuje bolestmi v bederní, krční či hrudní části páteře. Projevuje se viditelně špatným pohybem zvířete až po ochrnutí jedné nebo více končetin. Častými důvody k operaci páteře jsou také úrazy, jako fraktury, luxace obratlů či dokonce důvody onkologické- tumory v oblasti páteře.


Článek: Operace páteře psa | vyhřezlé ploténky


Pokud máte podezření, že došlo k postižení páteře, vyhledejte neprodleně pomoc zkušeného veterináře, zajistěte pacientovi absolutní klid ideálně umístit mazlíčka do nějaké ohrádky či klece a maximálně omezit jeho pohyb. Nepodávejte žádné léky tišící bolest, dokud lékař neurčí správnou diagnózu a medikaci, mohlo by to mít vážné následky. Pokud byste podali psovi léky proti bolesti, mohlo by dojít k vážnému zhoršení stavu pacienta, zvláště ke zhoršení neurologického stavu. Čas hraje zásadní roli, především u ochrnutých pacientů.


Článek: Operace páteře u psa | meziobratlové ploténky


Diagnostika se provádí po následném neurologickém vyšetření, nejen pomocí RTG s aplikací kontrastní látky do páteřního kanálu, což s sebou nese rizika, nebo lépe pomocí CT a MRI vyšetření. Pozor!!! Není však CT jako CT a není MRI jako MRI !


Šance na úspěšnost operace páteře u psa je více než 90%, pokud je zachovaná hluboká citlivost, pokud pes reaguje otočením hlavy či štěknutím na bolestivý podnět – např. štípnutí do postižené končetiny.


Pokud od ztráty hluboké citlivosti neuplynulo již mnoho hodin nebo dnů, provedeme urgentní chirurgický zákrok, tak v takových případech dochází často k úspěšnému vyléčení pacienta.


Veterinární kliniky VetPark disponují potřebným moderním vybavením, které špičková veterinární medicína potřebuje k úspěšnému řešení onemocnění páteře, jako jsou operační C ramena, neurochirugické mikroskopy. V provozu máme již tři počítačové tomografy a nově také nejvýkonější magnetickou rezonanci v ČR o síle pole 1,5T.95 zobrazení
bottom of page