top of page

Osteoartróza | Artróza u psů a koček


Osteoartróza | Artróza u psů a koček
Osteoartróza | Artróza u psů a koček

Osteoartróza (OA) nebo také artróza, či nepřesně artritida či osteoartritida, je nejčastější degenerativní onemocnění kloubů. Tyto pojmy označují podobné nebo i stejné onemocnění, a je tedy možné je považovat za synonyma. Artritida je však spíše označení pro zánět kloubu, který může být způsoben infekčními i neinfekčními příčinami, jejím důsledkem může být opět artróza což je soubor degenerativních změn projevujících se ve výsledku rentgenologicky rozpoznatelnými změnami anatomie kloubu. U lidí postihuje OA asi 12 % populace. Prevalence stoupá s věkem, rentgenové změny typické pro OA nacházíme u téměř 70 % osob starších 65 let. Nejvíce postihuje váho-nosné kyčelní a kolenní klouby, nacházíme ji však běžně i v jiných lokalizacích. Artróza je v první řadě onemocnění kloubní chrupavky, které se vyskytuje nejen u lidí, ale také u zvířat, nejen u psů a koček. Zatímco artritida je obecný medicínský termín popisující zánět kloubů, OA je termín používaný pro chronický zánět přímo způsobený opotřebováváním chrupavek uvnitř kloubu.


Osteoartróza je velmi častý problém některých plemen psů a koček, stejně tak jako u lidí. Odhaduje se, že 30-50% psů bude někdy během života postiženo artrózou. Ta způsobuje dlouhodobou degeneraci kloubu a zasahuje mnoho okolních struktur jako chrupavku, kost pod chrupavkou, kloubní pouzdro a kloubní tekutinu (synovii).


Příčiny

Osteoartróza se může objevit v jakémkoli věku, ale častěji u starších zvířat. Nejčastěji postihuje plemena s genetickými predispozicemi k onemocnění kloubů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Riziko existuje ale i u malých plemen. Osteoartritida se může objevit v jednom nebo více kloubech, na končetinách i páteři. Obvykle jsou postiženy klouby, které jsou vystaveny nadměrné zátěži, jako jsou kolenní, loketní, kyčelní a ramenní klouby. Děje vedoucí k rozvoji osteoartrózy nejsou ani dnes plně objasněny. Známe však rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění. Podle příčin dělíme OA na primární a sekundární.


Primární OA, též idiopatická, je taková, kde není příčina jasná, zahrnuje většinu případů OA. Rizikové faktory vzniku primární OA jsou genetické dispozice, nadváha, přílišná a častá aktivita, nadměrné a jednostranné zatížení kloubů při určitých činnostech, které způsobuje ztuhlé svalstvo po výkonu činnosti, ztuhlá kloubní pouzdra, šlachy, vazy a tíhové váčky. Primární artritida se rozděluje do dvou skupin - lokalizovaná a generalizovaná. U lokalizované primární AO se onemocnění vyskytuje v konkrétních kloubech, např.: kyčle, kolena, či pouze v páteři. Zatímco generalizovaná primární osteoartritida postihuje tři a více kloubů, či kloubních skupin nebo dokonce celý pohybový aparát,


U Sekundární OA jde většinou o vliv vývojových vad, jako je OCD-osteochondritis disekans (odloučená chrupavka), jako je vrozená vada (dysplazie) kyčlí, loktů, následkem traumatu jako úrazu, či vznikem zánětlivých onemocnění kloubů jako jsou akromegalie, hyperparatyreóza, krystalické artropatie, osteonekróza apod. U sekundární OA je třeba na prvním místě léčit primární onemocnění.


RTG snímek kyčelích kloubů feny.


Z výše uvedených příčin dochází k přetížení a poškození chrupavky, která ztrácí elasticitu, která je doprovázena opotřebením chrupavky a vznikajícími trhlinami na povrchu. Chrupavka je tenčí a hrubší. Kloubní jamka musí v důsledku snížené funkce chrupavky absorbovat nárazy a může dojít k jejímu poškození. Dochází k zanícení a ztuhnutí kloubní jamky. Navíc se může objevit podráždění synoviální membrány, vnitřní výstelky kloubní jamky a místa tvorby synoviální tekutiny. Kvůli podráždění synoviální membrány může být snížena nebo změněna tvorba kloubní tekutiny, nedochází k dostatečnému mazání kloubu a tření se zesiluje. Navíc změnou složení kloubní tekutiny nemůže být chrupavka dostatečně zásobována živinami.


Kosti pod postiženou či nadměrně namáhanou chrupavkou se snaží rozšířit zatíženou plochu a vytváří posléze kostnaté usazeniny, často ostrých tvarů, které vyčnívají do prostoru kloubu a způsobují bolest vlivem tlaku na okolní tkáň. Tím se poškozuje a deformuje další materiál chrupavky a okolní tkáně. Kostní tkáň, na rozdíl od chrupavky, je citlivá na bolest a zvýšené zatížení kosti tak může způsobovat silnou, neustupující a trvalou bolest.


Příznaky

Pokud si všimnete, že vaše kočka či pes mají po ránu nebo po dlouhém odpočinku potíže při vstávání, pohybují se strnule nebo ochromeně, je na čas se postavit artróze čelem a po konzultaci s veterinářem upravit životní styl vašeho čtyřnohého miláčka. Většinou se po chvíli zvíře rozpohybuje a příznaky během dne ustoupí. Často jsou příznaky osteoartrózy spíše skryté: pes při procházce zůstane stát nebo se otočí a jde domů, či nechce jít dál, nechce skočit do auta či na gauč, kulhá, nebo si neustále olizuje končetiny. Po pár stech metrech začíná kulhat a kňourat. Kvůli bolesti v kloubech způsobené artrózou se psi i kočky snaží vyhnout zátěži. Vaše kočka vyskáče kamsi nahoru a poté se bojí kvůli dopadu spojené s bolestí seskočit a mňoukáním vás žádá abyste ji ze skříně snesli v náruči. Může dojít k agresivitě při pokusu o pohlazení bolestivých míst, zašklebení či zavrčení při dotyku, k pokňourávání či jiným zvukovým projevům bolesti, schovávání se, zalézání za gauč či pod stůl. U zvířat, které trpí OA dochází k omezování fyzických aktivit a s tím dochází k oslabení svalové hmoty na postižených končetinách, čímž obtíže postupně zesilují, protože jsou více zatěžovány klouby, neprokrvuje se dostatečně okolní tkáň a svalstvo tuhne. Navíc může dojít ke ztuhnutí kloubu, kdy už může postupně dojít k závažnějším stavům.


Prevence

Již ve štěněčím věku může majitel psa započít s opatřeními pro prevenci artrózy. Jedním z nejdůležitějších opatření je zabránit nadváze zvířete. Pro optimální růst je důležité vhodné krmivo s obsahem všech základních vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin. Při výběru psa doporučujeme ujistit se, že rodiče netrpí onemocněním kloubů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Aby se klouby v období růstu správně vyvíjely, nemělo by štěně být vystaveno nadměrné zátěži, jako je chůze po schodech, skákání do auta nebo dlouhé procházky. Kratší, ale častější procházky jsou lepší, a to i u starších psů. Důležité je také dbát na umístění pelíšku vašeho čtyřnohého kamaráda. Nejen pro prevenci, ale i při léčbě je důležité zajistit, aby byly končetiny vašeho domácího mazlíčka v teple. Chladná podlaha či průvan, či dlouhé polehávání na studené zemi může vše jen zhoršit a urychlit k horšímu.


Na trhu je nyní mnoho doplňků stravy, včetně variabilních výživových doplňků a krmiv, díky kterým došlo v posledních letech k výraznému pokroku v terapii OA. Bohužel některé formy degenerativních onemocnění jako například dysplazie kyčlí jsou považovány za primárně genetické či vrozené vady, není možné vytvořit žádnou medicínskou prevenci, která by stoprocentně ochránila naše čtyřnohé kamarády, jejich vliv však lze používáním doplňkových preparátů zmírnit. Díky správné výživě, optimálnímu pohybu a díky pomoci výživových doplňků s protizánětlivým účinkem, jsme schopni zajistit vysokou kvalitu života a zmírnění závažnosti projevů onemocnění.


Diagnóza

Aby veterinář určil nejlepší možnou formu léčby, je potřeba kvalitní diagnostika. Pomocí vyšetření a vyhodnocení pohybů psa při běhu či chůzi lze obvykle identifikovat postižený kloub. Dále pomocí protahování kloubů a reakcí zvířete na protahování lze určit lokalizaci. Dále se používají k odhalení příčin různé zobrazovací metody, jako RTG, ultrazvuk, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) a také kloubní punkce pomohou vyloučit další onemocnění a posoudit stupeň postižení osteoartrózou.Léčba

Léčba artrózy u psů a koček poslední dobou významně pokročila. Vzhledem k časté dědičnosti tohoto onemocnění není možná úplná prevence po narození jedince. Stejně tak OA není vyléčitelná, lze pouze tlumit její projevy a zpomalovat degeneraci chrupavek.


Chirurgické řešení OA: chirurgické řešení artrózy je nutné komunikovat se specializovaným ortopedem, rozhodneme-li se pro paliativní terapii za použití medikamentů, je nutné zvolit ideální kombinaci a postup pro co nejuspokojivější výsledky. Chirurgický úkon by měl být vždy nejlépe až tím posledním řešením, pokud nejde o řešení abnormalit v útlém věku pacienta. Někdy je však již chirurgický zákrok nezbytný, pokud již ostatní léčebné metody nedostačují. Vhodná a často používaná metoda je tzv. Artroskopie také zvaná Arthroskopie.


příprava pacienta k artroskopické operaci na aseptickém operačním sále kliniky VetPark Neratovice


Chondroprotektiva: existuje nezměrné množství velice účinných doplňků stravy, které zpomalují či pomáhají prevenci OA, avšak veškeré fyzické změny, již vytvořené na chrupavkách jsou nevratné. S postupujícím věkem zvířete se stavy zhoršují, otázkou je jak se vám podaří tyto projevy zpomalit. Chondroprotektiva jsou jednou z účinných cest jak zlepšit kvalitu života vašeho čtyřnohého kamaráda a jak prodloužit jeho život.


Medikace: přístup k terapii OA pomocí léčiv je většinou složen z více částí. Po konzultaci u veterinárního lékaře budete schopni ušít na míru takový postup, který bude vyhovovat konkrétně vašemu zvířecímu společníkovi. Kromě odstranění primární příčiny -obvykle operací, můžeme OA řešit také konzervativně podáváním léků proti zánětu, ze skupiny takzvaných nesteroidních antiflogistik.Aby docházelo k prokrvení okolní tkáně kloubů a svaly a klouby netuhly, je dobré, zvláště při bolestivých projevech podávat protizánětlivé léky, které tlumí zároveň bolest aby byl váš kočičí či psí parťák schopen vykonávat více pohybu a tím zlepšil výhledy. Prokrvená tkáň lépe přenáší potřebné živiny směrem ke kloubům a v kombinaci s doplňky stravy může působit dokonce synergicky. Nově je na truhu také preparát Librela (pro psy), případně Solensia (pro kočky) na bázi monoklonálních protilátek, které velmi účinně tlumí rozvoj a projevy OA. Účinná je také intraartikulární aplikace léků-takzvaný obstřik.


Redukce váhy: u plemen, která jsou více náchylná k nadváze, lze zvířeti ulevit správnou dietou. Váha zvířete velice drasticky ovlivňuje namáhání kloubů a snižuje únavu po výkonu. Čím méně zvíře hmotnosti nosí, tím menší je zátěž na jeho pohybový aparát. Snížíte tím diskomfort pejska, zvýšíte jeho agilitu a chuť se hýbat, což vede opět k řádnému prokrvení tkání v okolí kloubů a zlepšení celkových stavů.


Úprava pohybu: častější pohyb, nižší intenzita po kratší dobu. Zapomeňte u staršího pejska trpícího osteoartritidou, aby s vámi běhal dlouhé tratě zavěšený na váš bicykl, nebo na dlouhé celodenní výlety. Je potřeba upravit režim vašeho čtyřnohého přítele. Do pohybového programu zapojte málo náročné pohyby jako chůze, plavání. Je lepší aktivity provozovat s větší frekvencí, ale po kratší dobu. Krátká procházka praktikovaná vícekrát denně je lepší než dlouhý výlet. Nezatěžujte nadměrně pohybový aparát!


Teplo a pohodlí: krom zvýšení teploty v místě pelíšku vašeho parťáka můžete vybavit pejska hřejivým kusem oblečení, zvláště když jdete na procházku za chladného rána. Pěnové či paměťové matrace jsou velmi vhodné a umožňují hodnotnější spánek. Pejsci více postižení OA, kteří nejsou již pohybově tolik schopni, by měli mít pelíšek umístěný na zemi, kde není průvan a chlad od země. Není vhodné nechat pejska skákat z gauče na gauč.


Masáže a fyzioterapie: další skvělou možností jak ulevit od příznaků jsou různé masážní techniky či návštěva veterinárního fyzioterapeuta. Dobrý terapeut vás také seznámí se základními cviky. S cvičením je potřeba začít zvolna a hlavně udržet pravidelnost a každodenní rutinu. Fyzioterapii s rehabilitační vanou máme provozujeme na klnice VetPark Mělník.


Fyzioterapie na klinice VetPark Mělník


Co nejméně bolesti: OA způsobuje často trvalou bolest a celkový diskomfort. Proto je nutné každodenní rutinu vašeho čtyřnohého kamaráda učinit co nejvíce bezbolestnou, proto se zamyslete nad alternativami jako je výtah či nakládání do auta v náruči nebo instalovatelné rampy u domu. Pokuste se omezit chození ze schodů do schodů, udržovat jej v teple, pokud zmokne tak je potřeba vysušit důkladně srst a usušit u zdroje tepla.


Pokud vytvoříte promyšlený plán ve spolupráci s vaším veterinárním lékařem pro vašeho čtyřnohého kamaráda jako je vhodná dieta, optimální fyzická zátěž, masáže, medikace a doplňky stravy, můžete efektivně prodloužit život vašeho psa či kočky a zvýšit jeho komfort pro život, který vám jistě oplatí svým nikdy nekončícím přátelstvím :)Bình luận


bottom of page